Asset Medikal Tasarım A.Ş’nin % 45’i Pera Capital‘e satıldı

Asset Medikal Tasarım A.Ş’nin % 45’i Pera Capital‘e satıldı

İğnesiz enjeksiyon valfleri (Ven Valfleri) üretimi ve pazarlamasını yapan Asset Medikal Tasarım A.Ş’nin yüzde 45 hissesi Pera Capital Partners’ın danışmanlık verdiği fonlar (“Pera Capital”) tarafından satın alındı. Türkiye’de bir ilk olan işlemin finansal danışmanlığını ÜNLÜ & Co gerçekleştirdi.

Türkiye’nin erken aşama girişim sermayesi şirketlerinden ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı iştiraki olan Teknoloji Yatırım A.Ş’nin ortaklığıyla büyüyen Asset Medikal Tasarım A.Ş’nin yüzde 45’i, Türkiye’de orta ölçekli şirketlere odaklanan girişim sermayesi fonu Pera Capital’e devredildi. Bu işlem, bir erken aşama girişim sermayesi fonunun (Venture Capital) bir girişim sermayesi (Private Equity) fonuna hisse satışı açısından da Türkiye’de bir ilk niteliği taşıyor. Türkiye’de bir ilk olan bu işlemin finansal danışmanlığını ÜNLÜ & Co gerçekleştirdi.

İşlemin başarıyla tamamlandığını belirten ÜNLÜ & Co Kurumsal Finansman Birimi Yönetici Direktörü İbrahim Romano, anlaşmanın hedef şirket olan Asset Medikal Tasarım A.Ş’nin katma değerini artıracağına dikkat çekti. Romano, “Türkiye ekonomisinin yatırıma ihtiyaç duyduğu bu dönemde böyle bir işleme danışmanlık vermekten dolayı çok mutluyuz. Özel olarak iğnesiz enjeksiyon valfleri (Ven Valfleri) alanında öne çıkan Asset Medikal Tasarım A.Ş, kendi patentli ürünleri ile dünyanın birçok ülkesine ihracat yaparken, yurt içi pazara sunduğu ürünlerle de bu alanda ithalatın sınırlanmasına hizmet ediyor. Asset Medikal Tasarım A.Ş. ülke ekonomisine verdiği katkıdan dolayı 2012 yılında KOSGEB tarafından da ödüle layık görüldü ve kurucu ortaklarından Füsun Ünal Tüysüz "Yılın En İyi Kadın Girişimcisi" ödülünü aldı. Bu anlaşma yerli ve milli bir sağlık teknolojisi şirketi olan Asset Medikal Tasarım A.Ş’nin, yabancı rakiplerine karşı pazarda edindiği konumu sağlamlaştırarak, şirkete katma değer sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Bu anlaşmadan önce ÜNLÜ & Co sıvı kimyasal depolama tesisi Solventaş’ın hisselerinin Yıldırım Holding iştiraki Yılport Holding A.Ş’ye devredilmesinde danışmanlık hizmeti sunmuştu. Ünlü & Co, Solventaş’tan önce bu yılın ilk yarısında Yıldız Holding’in içecek şirketleri Della Gıda, Bahar Su ve İlk Mevsim Mevye Suları’nın 335 milyon TL karşılığında Japon içecek şirketi DyDo DRINCO’a satılması işleminde satıcı tarafın finansal danışmanı olarak yer almıştı. Ayrıca Malezya’nın en büyük elektrik tedarikçi şirketi Tenaga Nasional Berhad’ın (TNB), Türk enerji şirketi GAMA Enerji A.Ş.’nin yüzde 30 hissesini 255 milyon dolara satın alma işleminin de alıcı tarafında finansal danışmanlığını gerçekleştirmişti. Pay Piyasaları tarafında ise, Anadolu Cam’a ait Soda Sanayii'deki 100 milyon dolarlık, Sabancı Holding’in  75 milyon dolarlık ve ardından PETKİM'in 50 milyon dolar değerinde hisse satış işlemlerine aracılık etti.

Pera Capital hakkında

Pera Capital, Türkiye’deki orta büyüklükteki şirketlere odaklanan bağımsız bir girişim sermayesi fonudur. Pera Capital’in yatırımcıları arasında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Avrupa Yatırım Fonu (EIF), Caisse des Depots (CDC) ve Sarona Asset Management gibi kurumsal yatırımcılar ve yatırım fonları ile önde gelen Avrupalı aile yatırım ofisleri bulunuyor.

Pera Capital'in halihazırdaki yatırım portföyünde, gayrimenkul ipoteği sektöründe Türkiye'de lider konumda bulunan FU Gayrimenkul, Türkiye'nin en büyük oto tamir zinciri Autoking ve yiyecek içecek sektöründe spesiyal gıda ürünleri konusunda öncü firma olan Koza Gıda yer alıyor.

Teknoloji Yatırım A.Ş hakkında

Teknoloji Yatırım A.Ş, başlangıç ve büyüme aşamasındaki teknoloji firmalarına yatırım yapan bağımsız bir girişim sermayesi fonudur. Yaratıcı, benzersiz fikirleri ve vizyonu olan yetenekli girişimcilere yatırım yapmayı amaçlayan Teknoloji Yatırım’ın hali hazırdaki portföyünde Asset Medikal’e ek olarak, termal görüntüleme uygulamaları sağlayan, düşük maliyetli MEMS soğutmasız termal sensör ve kamera geliştiren Mikrosens A.Ş. bulunuyor. Teknoloji Yatırım ekibi yatırım faaliyetlerine halen Türkiye’nin öncü erken aşama Girişim Sermayesi fonlarına danışmanlık veren Diffusion Capital Partners (DCP) bünyesinde devam ediyor.  

 

 

 

Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.