ÜNLÜ & Co’nun danışmanlığını gerçekleştirdiği, Betek ve iştiraklerinin Nippon’a satışı tamamlandı

Türkiye’nin lider yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co’nun finansal danışmanlığını üstlendiği, Türkiye’nin öncü dekoratif boya ve yalıtım sistemleri şirketi Betek Boya ve Kimya Sanayi A.Ş. (“Betek”) ve iştiraklerine ait hisselerin Japonya merkezli Nippon Paint Holdings Co. Ltd’e (“Nippon”) satışı tamamlandı. Satış işlemi Rekabet Kurumu ve ilgili ön koşulların gerçekleşmesiyle tamamlanmış oldu.

 

Sektörün öncüsü Betek A.Ş. ile Asya ve Japonya'nın lider markası, dünyanın 4. büyük boya üreticisi Nippon Paint Holdings arasındaki hisse devir sözleşmesi bu yılın nisan ayında imzalanmıştı. Anlaşmaya uygun olarak, Betek Boya ve Kimya Sanayi A.Ş.  hisseleri 1,407 milyon TL hisse bedeli ile  Nippon Paint Holdings Co. Ltd’ye geçmiş oldu. Betek’in şirket değeri 2,393 milyon TL olarak belirlendi.

 

ÜNLÜ & Co Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Mahmut L. Ünlü “Türkiye’de son dönemde uluslararası stratejik yatırımcıların dahil olduğu rekabetçi bir süreç sonucunda gerçekleşen en önemli işlemlerden birini başarıyla sonuçlandırmış bulunuyoruz. Bu işlem, mevcut ekonomik belirsizliklere karşın Türkiye’nin iç pazar dinamikleri ve bölgedeki konumuyla stratejik yatırımcılar için önemini tekrar ortaya koymuştur.” dedi.

 

Finansal piyasalardaki genel algının aksine, Türkiye’de birleşme ve satın alma piyasalarının bu yıl hareketli geçeceğini belirten Ünlü, Betek’in satışı ile başladıkları 2019 yılına farklı iş ve sektörler ile devam etmeyi planladıklarını söyledi. Sektöründe lider olan şirketler için çok uluslu stratejik yatırımcıların yoğun ilgisine tanık olduklarını ve bu süreçte öncelikli hedeflerinin yerli şirketlere değer katacak, Türkiye’nin üretim ve teknoloji kapasitesini artıracak yatırımcıları kazandırmak ve ilave katma değer yaratmak olduğunu vurguladı.

 

Betek Hakkında:

1988 yılında kurulan Betek Boya Kimya ve Sanayi A.Ş., Türkiye’de dekoratif boya, endüstriyel boya, yalıtım sistemleri, inşaat yapı malzemeleri ve harçları ürünleri üretimi ve satışı yapmaktadır. 2001 yılından beri ana iş kolu dekoratif boya pazarının öncüsü şirket, Filli Boya, Fawori, Tempo, Capatect, Alsecco ve Alligator markaları altında satışlarını gerçekleştirmektedir. Türkiye’de 5.000’e yakın bayiden oluşan geniş bir dağıtım ağına sahip olan Betek, altı üretim tesisinde bine yakın çalışanı ile faaliyet göstermektedir. Şirket son olarak, Balıkesir’de gerçekleştirdiği taş yünü yatırımı ile, 2003 yılından beri faaliyet gösterdiği ve sonrasında pazarın öncülüğünü üstlendiği yalıtım sistemleri alanında konumunu güçlendirmiştir.

 

Nippon Paint hakkında:

Nippon Paint Holdings Co., Ltd. dekoratif ve sanayi boyaları alanında dünyanın lider firmalarından biridir. 20,500 çalışanı ile 20’den fazla ülkede faaliyet gösteren şirket, özellikle faaliyetlerinin yoğunlaştığı Asya Pasifik Bölgesi’nde pazar lideri konumundadır. Bugün itibariyle, yaklaşık 12 milyar ABD Doları piyasa değerine sahip olan şirket, 2018 yılı içerisinde yaklaşık 5.7 milyar ABD Doları satış ve 800 milyon ABD Doları faaliyet karı açıklamıştır.

 

ÜNLÜ & Co hakkında:

1996 yılında bağımsız bir finansal danışmanlık firması olarak kurulan ÜNLÜ & Co, bugün Türkiye’nin lider yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi grubu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Türkiye’nin şirket satın alma ve birleşmeleri, stratejik ortaklıklar, birincil ve ikincil halka arzlar ve blok hisse satış işlemlerinde pazar lideri olan ÜNLÜ & Co, kurumsal müşterilerine borç sermaye piyasalarında da danışmanlık hizmeti vermektedir. ÜNLÜ & Co, DAHA Yatırım Danışmanlığı ve Aracılık Hizmetleri ile, kişiye özel geniş ürün yelpazesiyle nitelikli bireysel ve kurumsal müşterilere hizmet sunmaktadır. Varlık Yönetimi hizmetlerinde ÜNLÜ & Co, Tahsili Gecikmiş Alacak Yönetimi, ÜNLÜ Alternatif Yatırımlar, Fon ve Portföy Yönetimi alanlarında faaliyet göstermektedir. Merkezi İstanbul’da olan ve yaklaşık 400 çalışanıyla faaliyet gösteren ÜNLÜ & Co’nun New York ve Londra’da ofisleri bulunmaktadır.

 

 

Rakamlarla ÜNLÜ & Co:

 

  • 2010 yılından bu yana şirket alım satım işlemlerinde 10 milyar dolara yakın, toplamda 57 adet başarılı işlem tamamlanmıştır. (Kaynak: Mergermarket)
  • 2010 yılından bu yana halka arzlar, tahsisli ve blok satışlarda 31 işlem ve 3 milyar dolarlık işlem hacmi, yapılan pay senedi plasmanlarında 2010 yılından bu yana özelleştirmeler ve grup içi işlemler hariç olmak üzere %30 pazar payı ile lider konumdadır. (Kaynak: Bloomberg)
  • 2013 yılından bu yana toplam 17 adet borçlanma aracı ihracı yapılmıştır. (Toplam hacim 1,7 milyar TL üzerinde gerçekleşmiştir) (Kaynak: Borsa İstanbul)
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.