TEFAS

ÜNLÜ Portföy Yönetimi, TEFAS'ın açılmasıyla birlikte herkesin merak ettiği soruları TEFAS Yatırımcı Bülteni'nde yanıtladı.

TEFAS NEDİR?

Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu (TEFAS), SPK'nın izniyle Türkiye'de kurulmuş olan ve sermaye piyasasında faaliyette olan tüm yatırım fonlarına tek bir terminal üzerinden erişim imkânı sağlayan elektronik bir platformdur. TEFAS'ın hedef kitlesi içinde yerli ve yabancı bireysel ve kurumsal yatırımcılar yer almaktadır. SPK yetki belgesi bulunan herhangi bir banka veya aracı kurum nezdinde hesabı bulunan yatırımcılar TEFAS'tan faydalanabilmektedirler.

TEFAS YATIRIMCILAR İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

Yatırımcı, TEFAS devreye girmeden önce, yatırım hesabından sadece hesabının bulunduğu bankanın ya da aracı kurumun fonlarını alıp satabiliyordu. Dolayısıyla, diğer alternatiflere erişim imkânı sınırlıydı. Örneğin, İstanbul dışında ikamet eden bir yatırımcının bizim kurumumuza ait olan bir fona ilgi duyması durumunda, İstanbul'a gelip, kurumumuz nezdinde bir hesap açtırması gerekiyordu.

TEFAS'ın devreye girmesi ile birlikte, yatırımcının sadece yatırım hesabının olduğu kurumun fonlarına değil, yüzlerce diğer fonlara da erişimi mümkün olmuştur. Böylelikle, yatırım fonu alma kararını verirken, diğer yatırım fonları ve diğer yatırım alternatiflerini de varlık dağılımı ve performans açısından karşılaştırıp, kendisi için uygun olan fonu seçme özgürlüğüne sahip olmuştur. Yatırımcı Türkiye'nin ya da dünyanın neresinde olursa olsun bu platformdan fon alım satımı yapabilecektir.

FONLARIN KARŞILAŞTIRMALI GETİRİ VE PORTFÖY DAĞILIMINA NASIL ULAŞABİLİRİM?

TEFAS'ın resmi internet sitesi olan www.fonturkey.com.tr veya www.fundturkey.com.tr adresinden tüm fonların tarihsel getiri ve portföy dağılımı verilerine ulaşmanız mümkündür.

Yatırımcıların sağlıklı yatırım kararı alabilmeleri için sadece dönemsel getiriye değil riske göre düzeltilmiş getiriye (örneğin sharpe oranı, enformasyon oranı gibi) de bakmaları önerilir.

TEFAS ÜZERİNDEN FON ALIM-SATIM İŞLEMİ NASIL YAPABİLİRİM?

Hesabınızın bulunduğu banka ya da aracı kurumun şubesi aracılığıyla ya da internet şubesi aracılığıyla istediğiniz fonu almanız mümkündür. Şube aracılığıyla işlem yapıyorsanız müşteri temsilcinize talebinizi iletmeniz yeterlidir. Internet şubesi üzerinden işlem yapıyorsanız 'Yatırım Fonları' butonunun altında 'TEFAS fonları' veya 'Diğer Kurum Fonları' adı altında tüm fonlara erişiminiz mümkündür.

TEFAS İŞLEMLERİ İÇİN HERHANGİ BİR İLAVE KOMİSYON ÖDEMEM GEREKİYOR MU?

Hayır, TEFAS işlemleri için herhangi bir ilave komisyon ödemenize gerek yoktur.

ÜNLÜ MENKUL DEĞERLER B TİPİ DEĞİŞKEN FON (SUB) HANGİ YATIRIMCILAR İÇİN UYGUNDUR?

SUB, TL mevduata alternatif yatırım ürünü arayan, muhafazakar, volatilite sevmeyen yatırımcı profili için uygundur. SUB, mevduata benzer bir risk ve volatilite ile mevduatın üzerinde getiri sağlamayı hedeflemektedir. Mevduat ve diğer endekslerle karşılaştırmalı getiri grafiği aşağıda yer almaktadır.

Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.