ÜNLÜ &Co, Türkiye’nin ilk paya dönüştürülebilir tahvil ihracına aracılık etti

ÜNLÜ & Co, Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin (Akfen GYO) 170 milyon TL tutarındaki özel sektör tahvil ihracını başarıyla gerçekleştirdi. Söz konusu ihraç Türkiye’de ilk paya dönüştürülebilir tahvil ihracı özelliğini taşıyor.

Türkiye'nin lider yatırım bankacılığı hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co, Akfen Mühendislik’in iştiraki Akfen GYO’nun 170 milyon lira tutarındaki Türkiye’de gerçekleştirilen ilk paya dönüştürülebilir tahvil ihracına aracılık etti.

Türkiye’nin şehir otelciliği konseptine odaklı ilk ve tek gayrimenkul yatırım ortaklığı olan Akfen GYO’nun tahvil ihracında, vade 3 yıl, faiz oranı yüzde 12 olarak belirlendi. Dönem sonlarında biriken faizin anaparaya eklendiği tahvilde anapara ve biriken tüm faiz, Akfen GYO’nun tercihine göre bedelli sermaye artırımı yoluyla şirket hissesine dönüştürülebilecek. İhraç gelirinin Bulvar Loft projesinin yatırımı ve kısa dönemdeki diğer ihtiyaçlarının finansmanında değerlendirilmesi öngörülüyor.

Akfen GYO Türkiye’de 15, KKTC’de 1 ve Rusya’da 4 olmak üzere toplam 20 otel, Rusya'da bulunan 1 ofis binası ve 2019’da tamamlanması planlanan Bulvar Loft konut projesinden oluşan bir portföye sahiptir.

‘Finansman arayışında olan şirketlere farklı bir alternatif yaratması açısından da çok olumlu bir ihraç’

Akfen GYO’nun tahvil ihracına aracılık eden ÜNLÜ & Co Borç Sermaye Piyasaları ve Danışmanlık Bölümü Yönetici Direktörü Erdem Selim, konuya ilişkin şu bilgileri aktardı: “Türkiye’de gerçekleştirilen ilk paya dönüştürülebilir tahvil ihracına aracılık etmekten ve Akfen Grubu ile başarılı işbirliğimizi sürdürmekten mutluluk duyuyoruz. Akfen GYO bu işlem ile yeni projesi Bulvar Loft için çok uygun bir faiz oranı ve nakit akışlarına ilave yük getirmeyen ödeme planına sahip bir finansman sağlayarak şirkete değer kattı. Borçlanma araçları piyasasının gelişimi ve özellikle faiz oranlarının yüksek seyrettiği mevcut piyasa koşullarında finansman arayışında olan şirketlere farklı bir alternatif yaratması açısından da çok olumlu bir ihraç oldu. ÜNLÜ & Co olarak 2018 yılında gerçekleştireceğimiz yeni ihraçlarla piyasanın daha da gelişmesine katkıda bulunmayı ve aracı kurumlar arasındaki lider konumumuzu sürdürmeyi hedefliyoruz.”

Rakamlarla ÜNLÜ & Co:

  • 2010 yılından bu yana halka arzlar, tahsisli ve blok satışlarda 29 işlem ve 2,9 milyar dolarlık işlem hacmi, yapılan pay senedi plasmanlarında 2010 yılından beri özelleştirmeler ve grup içi işlemler hariç olmak üzere %35 pazar payı ile lider konumdadır. (Kaynak: Bloomberg)
  • 2013 yılından bu yana toplam 17 adet borçlanma aracı ihracı yapılmıştır. (Toplam hacim 1,7 milyar TL üzerinde) ( Kaynak: Borsa İstanbul)
  • 2010 yılından bu yana şirket alım satım işlemlerinde 9 milyar dolar üzerinde toplamda 53 adet başarılı işlem tamamlanmıştır. (Kaynak: Mergermarket)

ÜNLÜ & Co hakkında:

1996 yılında bağımsız bir finansal danışmanlık firması olarak kurulan ÜNLÜ & Co bugün kurumsal finansman ve danışmanlık, borç finansmanı ve danışmanlığı, kurumsal pay senedi satışları ve varlık yönetimi çözümlerine ek olarak nitelikli bireysel müşterilere beklentileri doğrultusunda özel ürün ve hizmet sunduğu DAHA ile lider bir yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi hizmetleri grubu olmuştur. Türkiye’nin uluslararası şirket satın alma ve birleşmeleri, stratejik ortaklıkların oluşumu, tahvil ihraçları, blok satışlar ve halka arz işlemlerinde pazar lideri olan ÜNLÜ  & Co müşterilerine kurumsal finansman danışmanlık hizmetlerinin yanında, sendikasyon kredisi, satın alma finansmanı ve proje finansmanı gibi her türlü borç finansmanının yapılandırılması ve temin edilmesine yönelik olarak finansal danışmanlık hizmetleri ile tahsili gecikmiş alacak yönetimi, girişim sermayesi ve portföy yönetimi gibi varlık yönetimi hizmetleri de vermektedir. Merkezi İstanbul’da olan ve 350’nin üzerinde çalışanıyla faaliyet gösteren ÜNLÜ & Co’nun, New York’ta ve Singapur’da da ofisleri bulunmaktadır.

Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.