ÜNLÜ & Co’ya M&A işlemlerindeki başarısı 2 ödül birden getirdi

Son 10 yılda danışmanlığını yaptığı satın alma, birleşme ve sermaye piyasası işlemleriyle ülke ekonomisine 13 milyar dolar üzerinde sermaye girişine aracılık eden ÜNLÜ & Co’nun başarısı, ödüller ile taçlandırılıyor. Geçen yıl Akfen Holding’in Mersin Uluslararası Limanı’ndaki hisse satışının finansal danışmanlığını üstlenen ÜNLÜ & Co, bu işlem ile uluslararası alanda iki ödüle birden layık görüldü.

Türkiye’nin lider yatırım bankacılığı hizmetleri ve varlık yönetimi grubu ÜNLÜ & Co, küresel şirket satın alma ve birleşme işlemleri ağı Global M&A Network tarafından düzenlenen The Global M&A Atlas Awards’da, iki ödül birden kazandı.

Ağustos 2017 tarihinde Mersin Uluslararası Limanı’ndaki hisse satışında Akfen Holding’in finansal danışmanlığını üstlenen ÜNLÜ & Co, bu işlem ile ‘Gelişmekte olan Piyasalarda Yılın Küresel Altyapı İşlemi’ kategorisinde ödüle layık görülürken, ÜNLÜ & Co Kurumsal Finansman Yönetici Direktörü İbrahim Romano ise ‘Gelişen Piyasalarda Yılın Yatırım Bankacısı’ seçildi.

ÜNLÜ & Co, geçen yıl Akfen Holding’in Mersin Limanı'ndaki hisselerinin büyük bölümünün Avustralyalı IFM Investors'a satışına aracılık etmişti. 869 milyon dolarlık bu işlem geçen yılın en yüksek hacimli işlemleri arasında yerini almıştı.

5 Haziran 2018 tarihinde New York’ta düzenlenen törende ödüller sahiplerini bulurken, törene katılan ÜNLÜ & Co Kurumsal Finansman Yönetici Direktörü İbrahim Romano, “Öncelikle hem kurumum hem de kişisel olarak layık görüldüğüm bu ödülden dolayı büyük mutluluk duyuyorum. Kurumsal finansman ve danışmanlık hizmetlerinde pazarda lider konumda olan bir şirketin yöneticisi olarak, aldığım bu ödül ekip olarak başarılı

çalışmalarımızın bir sonucudur. Liderliğimizin hem yurt içi, hem de yurt dışında ödüller ile taçlandırılması, bu alandaki başarımızın tescillenmesi açısından bizim için ayrı bir gurur kaynağı. 2017 yılında 1.6 milyar dolarlık satın alma ve birleşme işlemi (M&A) ile Türkiye'ye gelen yabancı sermayenin yaklaşık yüzde 16’sına aracılık ettik. 2018 yılına da hızlı bir başlangıç yaptık, seçim sürecinin atlatılmasıyla yılın ikinci yarısında M&A pazarının daha da hareketleneceğini tahmin ediyoruz. ” diye konuştu.

ÜNLÜ & Co hakkında:

1996 yılında bağımsız bir finansal danışmanlık firması olarak kurulan ÜNLÜ & Co, bugün Türkiye’nin lider yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi grubu olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. ÜNLÜ & Co, kurumsal finansman ve danışmanlık, borç finansmanı ve danışmanlığı, kurumsal pay senedi satışları ve varlık yönetimi çözümlerinin yanısıra DAHA ile nitelikli bireysel müşterilere özel ürün ve hizmetler sunmaktadır.

Türkiye’nin uluslararası şirket satın alma ve birleşmeleri, stratejik ortaklıkların oluşumu, tahvil ihraçları, blok satışlar ve halka arz işlemlerinde pazar lideri olan ÜNLÜ  & Co müşterilerine kurumsal finansman danışmanlık hizmetlerinin yanında, sendikasyon kredisi, satın alma finansmanı ve proje finansmanı gibi her türlü borç finansmanının yapılandırılması ve temin edilmesine yönelik olarak finansal danışmanlık hizmetleri ile tahsili gecikmiş alacak yönetimi, girişim sermayesi ve portföy yönetimi gibi varlık yönetimi hizmetleri de vermektedir. Merkezi İstanbul’da ve 350’nin üzerinde çalışanıyla faaliyet gösteren ÜNLÜ & Co’nun ayrıca, New York’ta ve Singapur’da da ofisleri bulunmaktadır.

Rakamlarla ÜNLÜ & Co:

  • 2010 yılından bu yana şirket alım satım işlemlerinde 9,6 milyar Amerikan Doları üzerinde toplamda 56 adet başarılı işlem tamamlanmıştır. (Kaynak: Mergermarket)
  • 2010 yılından bu yana halka arzlar, tahsisli ve blok satışlarda 31 işlem ve 3,2 milyar Dolarlık işlem hacmi, yapılan pay senedi plasmanlarında 2010 yılından beri özelleştirmeler ve grup içi işlemler hariç olmak üzere %31 pazar payı ile lider konumdadır. (Kaynak: Bloomberg)
  • 2013 yılından bu yana toplam 17 adet borçlanma aracı ihracı yapılmıştır. (Toplam hacim 1,7 milyar TL üzerinde) ( Kaynak: Borsa İstanbul)
Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.