Kurdaki ani dalgalanmalara karşı türev araçları kullanın!

EGİAD ev sahipliğinde 4 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen ‘Piyasa Gelişmeleri ve Riskten Korunma Stratejileri’ konulu panelde konuşan ÜNLÜ & Co Strateji ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Yönetici Direktörü Murat Gülkan, “2017 nadir görülecek nitelikte iyi bir yıldı, 2018’de kredi kalitesini korumak önemli olacak” dedi. Gülkan, piyasalardaki ani dalgalanmalardan korunmak için Egeli işadamlarına türev araçları kullanmalarını önerdi.

ÜNLÜ & Co DAHA Yatırım Danışmanlığı Bölümü  İzmir’de düzenlenen ‘Piyasa Gelişmeleri ve Riskten Korunma Stratejileri’ konulu panelde,  Ege Genç İşadamları Derneği üyeleri ile buluştu. EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter ve Yönetim Kurulu’nun ev sahipliği yaptığı toplantıya ÜNLÜ & Co Strateji ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Yönetici Direktörü Murat Gülkan ve DAHA Yöneticileri Güliz Aykan, Kerem Aksoy ve Koray Özaydemir katıldı.


Dernek merkezinde gerçekleşen toplantıda; global makro ekonomik görünüm ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ele alındı. ÜNLÜ & Co ekibi de Egeli işadamlarına finansal risklerden korunma stratejileri hakkında önerilerde bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter, sağlıksız ve agresif büyüme yerine, sürdürülebilir ve dengeli büyümenin öneminin son dönemde daha çok arttığını vurgulayarak Türkiye ekonomisi hakkında Fitch ve Moody’s gibi kuruluşlar tarafından yapılan değerlendirmelere dikkat çekti. İlter, şunları söyledi: “Derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’ye ilişkin daha zayıf not ve daha düşük büyüme veriyor olmasının nedeni, seçim atmosferinin getirdiği belirsizliktir. Bu nedenle, seçim sonrası iş dünyası, kamu bürokrasisi ve siyasi karar mercilerinin süratle ekonomi gündemine odaklanmasını gerekli görüyoruz. Önümüzdeki seçimlerin sonucu ne olursa olsun; yapısal reformlara kesintisiz devam edilmesi, yatırımcı güvenini güçlendirecek politik aksiyonların alınması gerektiğine inanıyoruz. Ayrıca; ekonomi, mali ve para politikalarına ilişkin alınacak kararların finansal ve ekonomik istikrarı arttıracak yönde oluşturulması,mali disiplinin her koşulda korunması, hukuki öngörülebilirlik dahil olmak üzere ülkede tüm alanlarda iş dünyası ve yatırımcılar için öngörülebilirliğin arttırılması,fiyat istikrarının oluşturulması, Merkez Bankası’nın özerkliğinin korunması ve faiz, kur ve enflasyon üçgeninde yaşanabilecek potansiyel risklerin en iyi şekilde yönetilmesi için makro ekonomik politikaların tutarlılıkla ve zamanında uygulanması gerekiyor.”

Konuşmasında sürdürülebilir büyümenin sadece ekonomik ve finansal göstergeler ile olamayacağının da bilincinde olduklarını vurgulayan İlter, “Sürdürülebilir kalkınma için ekonomik unsurların yanında, çevre ve teknoloji, sağlık, eğitim, gelir dağılımı ve fırsat eşitliği gibi unsurlardan oluşan refah, toplumsal güven, kamu güvenliği, kurumların güçlendirilmesi, liyakat, hak, hukuk ve adalet gibi sosyal unsurların dengede gözetileceği politikaları hayata geçirmemiz gerektiğine inanıyoruz” dedi.

“Kredi kalitesini korumak önemli”


Konuşmasında global makro ekonomik görünüm ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler hakkında bilgi veren ÜNLÜ & Co Strateji ve Ürün Geliştirmeden Sorumlu Yönetici Direktörü Murat Gülkan, küresel para politikalarındaki normalleşmeye dikkat çekerek, “ABD'de para politikası normalleşme süreciyle birlikte tahvil getirileri ve politika faizleri hızla yükseliyor. Bu da borçlanma maliyetlerinin artması anlamına geliyor. Para politikaları normalleşirken sadece özel sektörün değil, kamu borcunun sürdürülebilirliğine dair kaygılar da artıyor. Aslında; 2017 nadir görülecek nitelikte iyi bir yıldı, 2018’de kredi kalitesini korumak önemli olacak” dedi.

 

“Enflasyonda tek hane 2019’a kalabilir”

Murat Gülkan, Türkiye ekonomisine ilişkin de 2017 yılında beklentilerin oldukça üzerinde bir büyüme oranının yakalandığına işaret ederek şunları söyledi: “2018 sonrası büyüme yüzde 3 seviyelerinde stabilize olabilir. 250 milyar liralık Kredi Garanti Fonu desteği bu zamana kadarki en güçlü ‘ekonomik bazuka’ olarak tarihe geçti ve 2017 de büyümeye doğrudan 1.5-2 puan katkı sağladı. 2018 yılına gelince ise; hem gevşek finansal koşullar, hem destekleyici maliye politikaları, yeni yılda azalarak da olsa sürüyor. Ana ticaret ortağımız AB ekonomilerinde ise büyümenin hız kesmesi bekleniyor. 2018 yılı bir yeniden dengelenme yılı olacak, enflasyonun tek haneye inmesi 2019 yılına kalabilir.”

 

“YBA ürünlerimiz büyük ilgi görüyor”

 
Küresel ve yerel riskler nedeniyle Türk Lirası’nın 2002 ortasından beri en düşük seviyesine gerilediğine değinen

ÜNLÜ & Co DAHA bölümü yöneticileri, “İş dünyası günümüzde küreselleşmeyle birlikte finansal ve finansal olmayan çeşitli risklerle karşılaşabiliyor. Finans sektörü olarak bu tip dönemlerde reel sektöre önerimiz; finansal risklere karşı gerek vadeli piyasalarda işlem gören türev araçları kullanarak gerekse yapılandırılmış ürünlerle korunma sağlayabilirler. Bu bağlamda, ÜNLÜ & Co olarak döviz kuru veya borsadaki ani iniş-çıkışlara karşı yatırımcıların riskini azaltmaya yönelik ürünlerimiz bulunmakta. Bu yapılandırılmış ürünler özellikle piyasalardaki dalgalanmalara karşı müşterilerimizden büyük ilgi görüyor. Bu ürünlerimiz ile müşterilerimiz hem piyasa risklerinden, hem de anaparasının erimesinden kendini koruyor. Üstelik mevduat getirisinin üzerinde de getiri elde edebiliyor” diye konuştular.


EGİAD – Ege Genç İşadamları Derneği Hakkında

1990 yılından bu yana topluma örnek ve öncü olmak misyonu ile yoluna devam eden EGİAD, genç girişimcileri aynı çatı altında toplamak, onların birbirleri ile tanışarak kaynaşmalarına ve profesyonel deneyimlerini aktarmalarına yardımcı olmak ve toplumu çeşitli konularda aydınlatmak gibi amaçları çerçevesinde bir taraftan üyelerine yönelik faaliyetler diğer yandan da kamuoyuna dönük araştırma, inceleme, lobicilik ve benzer faaliyetleri yürütüyor.

ÜNLÜ & Co hakkında

1996 yılında bağımsız bir finansal danışmanlık firması olarak kurulan ÜNLÜ & Co bugün kurumsal finansman ve danışmanlık, borç finansmanı ve danışmanlığı, kurumsal pay senedi satışları ve varlık yönetimi çözümlerine ek olarak nitelikli bireysel müşterilere beklentileri doğrultusunda özel ürün ve hizmet sunduğu DAHA ile lider bir yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi hizmetleri grubu olmuştur. Türkiye’nin uluslararası şirket satın alma ve birleşmeleri, stratejik ortaklıkların oluşumu, tahvil ihraçları, blok satışlar ve halka arz işlemlerinde pazar lideri olan ÜNLÜ  & Co müşterilerine kurumsal finansman danışmanlık hizmetlerinin yanında, sendikasyon kredisi, satın alma finansmanı ve proje finansmanı gibi her türlü borç finansmanının yapılandırılması ve temin edilmesine yönelik olarak finansal danışmanlık hizmetleri ile tahsili gecikmiş alacak yönetimi, girişim sermayesi ve portföy yönetimi gibi varlık yönetimi hizmetleri de vermektedir. Merkezi İstanbul’da olan ve 350 çalışanıyla faaliyet gösteren ÜNLÜ & Co’nun, New York ve Singapur’da da ofisleri bulunmaktadır.

www.unluco.com & www.unlumenkul.com

Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.