Mersin Limanı’na Avustralyalı yeni ortak

ÜNLÜ & Co Türkiye’nin lider liman işletmecisi Mersin Uluslararası Limanı’nın 869 mn dolar tutarındaki hisse satışında Akfen Holding’in finansal danışmanlığını üstlendi

Akfen Holding’in Türkiye’nin lider liman işletmecisi olan Mersin Uluslararası Limanı’nda (“MIP”) sahip olduğu hisselerin %40’ına tekabül eden kısmını Global InfraCo SP’ye 869 mn dolar tutarındaki satışına ilişkin olarak hisse devir ve hisse ortaklık anlaşmaları imzalandı. Türkiye’nin lider yatırım hizmetleri ve varlık yönetim grubu ÜNLÜ & Co bu süreçte Akfen Holding’in finansal danışmanlığını üstlendi.

Ortaklık ve yürütülen süreç ile ilgili bilgi veren ÜNLÜ & Co Kurumsal Finansman Yönetici Direktörü İbrahim Romano, “Bu işlem uluslarası yatırımcıların Türkiye’nin uzun vadeli büyüme potansiyeline olan inancını teyid eden önemli bir gösterge olmuştur. Biz de yatırım hizmetlerimizle böylesine önemli bir ortaklığa aracılık etmiş olmaktan dolayı gururluyuz” dedi.

ÜNLÜ & Co’nun son dönemde sonuçlandırdığı işlemler arasında; İbrakom, Asset Medikal Tasarım A.Ş’nin Pera Capital ile ortak olması, ve Korozo Ambalaj'ın Actera Group ile gerçekleştirdiği ortaklık sürecine yaptığı finansal danışmanlıklar bulunuyor.

ÜNLÜ & Co, sene başından bu yana, Pay Piyasaları tarafında, Sabancı Holding’e ait 100 milyon dolarlık hisse satış işlemlerine aracılık etti. Borç Sermaye Piyasalarında ise ÜNLÜ & Co, Çalık Enerji'nin 150 milyon TL tutarındaki 2 yıl vadeli özel sektör tahvili ihracının ardından Gözde Girişim’in 175 milyon TL tutarındaki tahvil ihracını başarıyla gerçekleştirerek Türk Lirası şirket tahvil ihraçlarında 325 milyon TL  işlem hacmi ile yüzde 15’lık pazar payına ulaştı.

Akfen Holding:
Akfen Holding, inşaat, deniz limanı işletmeciliği, deniz ulaşımı, su dağıtım ve atık su hizmetleri, enerji ve gayrimenkul gibi endüstri kollarındaki faaliyet gösteren bağlı ortaklık ve iştirakleriyle Türkiye’nin önde gelen altyapı yatırım holdinglerinden biridir.

IFM Investors:
IFM Investors, OECD ülkelerindeki altyapı projelerine yatırım yapan dünyanın önde gelen fon yönetim şirketlerinden biridir.

Rakamlarla Ünlü & Co:

  • 2010 yılından bu yana halka arzlar, tahsisli ve blok satışlarda 28 işlem ve 2.8 milyar dolarlık işlem hacmi, yapılan hisse senedi plasmanlarında 2010 yılından beri özelleştirmeler ve grup içi işlemler hariç olmak üzere % 38 pazar payı ile lider (Kaynak: Bloomberg)
  • 2013 yılından bu yana toplam 18 adet borçlanma aracı ihracı (toplam hacim 1.6 milyar Tl üzerinde )( Kaynak: Borsa İstanbul)
  • 2010 yılından bu yana şirket alım satım işlemlerinde toplam 50 adet başarılı işlem tamamlanmıştır, yaklaşık 8 milyar dolar büyüklüğünde. ( Kaynak: Mergermarket)

 ÜNLÜ & Co hakkında

1996 yılında bağımsız bir finansal danışmanlık firması olarak kurulan ÜNLÜ & Co bugün kurumsal finansman ve danışmanlık, borç finansmanı ve danışmanlığı, kurumsal pay senedi satışları ve varlık yönetimi çözümleri sunan lider bir yatırım hizmetleri ve varlık yönetimi hizmetleri grubu olmuştur. Türkiye’nin uluslararası şirket satın alma ve birleşmeleri, stratejik ortaklıkların oluşumu, tahvil ihraçları, blok satışlar ve halka arz işlemlerinde pazar lideri olan ÜNLÜ  & Co müşterilerine kurumsal finansman danışmanlık hizmetlerinin yanında, sendikasyon kredisi, satın alma finansmanı ve proje finansmanı gibi her türlü borç finansmanının yapılandırılması ve temin edilmesine yönelik olarak finansal danışmanlık hizmetleri ile tahsili gecikmiş alacak yönetimi, girişim sermayesi ve portföy yönetimi gibi varlık yönetimi hizmetleri de vermektedir. Merkezi İstanbul’da olan ve 350 çalışanıyla faaliyet gösteren ÜNLÜ & Co’nun, New York ve Singapur’da da ofisleri bulunmaktadır.

www.unluco.com

Bir hata oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz! Form iletilmiştir, teşekkürler.